Музикалният спектакъл „Чудото на Витлеем“ ще бъде представен на 15 декември в кино „Люмиер“, съобщават организаторите.
Юбилейна изложба на Веселин Стоянов – Толби организират в Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в троянското село Орешак на 12 декември, съобщи управителят на културната институция Доротея Гюрджийска – Иванова.
Експозицията „50“ ще представи цялостна ретроспекция на творчеството на автора от дипломирането му в Художествената академия в София през 2001 до днес.
Творбите на Стоянов се отличават с разпознаваем стил, съчетаващ различни изразни средства и материали и обединяващ новото и модерното с утвърдените керамични традиции на региона, посочи тя.
Посетителите на Националното изложение на занаятите ще могат да проследят развитието на автора през повече от две десетилетия, прекарани в търсене на красивото и уникалното.
Изложбата ще бъде подредена в зала „Портата“ на културната институция.
Американските учени Виктор Амброс и Гари Ръвкън си поделят тазгодишната Нобелова награда за физиология или медицина за откриването на микроРНК - основен принцип, който определя как се регулира активността на гените, съобщи Nobelprize.org.
От Нобеловия комитет отбелязаха, че откритието им "се оказва от фундаментално значение за начина, по който се развиват и функционират организмите".
Информацията, съхранявана в нашите хромозоми, може да бъде оприличена на ръководство с инструкции за всички клетки в нашето тяло. Всяка клетка съдържа едни и същи хромозоми. Това означава, че всяка клетка съдържа абсолютно същия набор от гени и абсолютно същия набор от инструкции. Въпреки това различните видове клетки, като например мускулните и нервните, имат много различни характеристики. Как възникват тези различия? Отговорът се крие в генната регулация, която позволява на всяка клетка
В голямата зала на театъра в Кюстендил, в Деня на народните будители - 1 ноември, звучаха произведения за класическа китара от южноамерикански и испански композитори, както и творби за пиано от Шопен, включени в благотворителен концерт, изнесен от 18-годишния Димитър Стоймиров. Целта на инициативата е да се съберат средства, с които да бъде закупен роял за общинския театър в града. Тя беше подкрепена и от цигуларката Велина Петкова, която участва в концерта.
Димитър Стоймиров е ученик в 12 клас на Езикова гимназия „Д-р Петър Берон“ в Кюстендил. Свири на китара от седем години, а от пет - и на пиано. Бил е част от школата към Читалище „Братство 1869“, след това му е преподавал Асен Маринов. Стоймиров е учил пиано при Красимира Матуска.
Младежът се увлича по класическа музика, но се занимава и с математика, програмиране и езици. Димитър събира голям
Американският певец и автор на песни Шабузи запази челната си позиция в класацията за сингли Хот 100 на "Билборд", отбелязвайки знаково постижение, съобщи сайтът на изданието.
Шабузи заема първото за 17-а непоследователна седмица с парчето A Bar Song (Tipsy), след като предходната седмица се завърна начело.
Постижението е знаково, тъй като в 66-годишната история на чарта A Bar Song (Tipsy) става най-дълго задържалият се на първо място сингъл без съпътстващи изпълнители, изпреварвайки Last Night на Морган Уолън, който прекара 16 седмици на върха през 2023 г.
Като цяло само сингълът Old Town Road на Лил Нас Екс има повече седмици начело - 19, но той е с участието на още един изпълнител - кънтри звездата Били Рей Сайръс.
Втората и третата позиции в класацията за сингли Хот 100 на "Билборд" остават непроменени спрямо предходната седми
Лекция и изпълнение на класически японски танци, известни като нихонбуйо, ще има тази вечер в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ в София. На 12 октомври традиционната японска дворцова музика гагаку гостува в Столичния куклен театър. И двете събития са част от 35-ите „Дни на японската култура“ в България, съобщават организаторите.
Тази вечер своите умения ще представи Фуджима Ранко – световноизвестен танцьор и носител на японското звание „Пазител на значимо нематериално културно наследство – японски традиционни танци“.
Роден в семейство, в което се практикуват японски традиционни танци от периода Едо (17-19 в.) до днес, Фуджима Ранко е въведен в света на традициите на едва 5-годишна възраст от своята баба Фуджима Фуджико (също носител на званието „Пазител на значимо немат
Общо 55 хористи, 11 изпълнители на музикални инструменти и четирима оперни певци ще участват в представлението, диригент ще е Нели Трошева.
„Чудото на Витлеем“ ще бъде в изпълнение на българската хорова капела „Георги Робев“, струнният оркестър Classical Team Sofia с концертмайстор и солист Кристина Цанова, оперните певци Гиргина Гиргинова, Васил Антов, Владимир Попов, Георги Петков и пианистката Благовеста Венкова.
По време на спектакъла ще бъде разказана завладяваща коледна история с щастлив край на фона на музика от Вивалди, Хендел, Чесноков и Добри Христов, посочват организаторите.
Оръжейничката на филма на Алек Болдуин "Ръжда" Хана Гутиерес-Рийд пледира "виновна" за носене на пистолет в заведение за продажба на алкохол при наличие на забрана за подобни действия, съобщи АП.
При сключено споразумение със съда Гутиерес-Рийд може да получи присъда от 18-месечна пробация. В момента оръжейничката излежава 18-месечна присъда в щатски затвор в Ню Мексико за непредумишлено убийство. При стрелба по време на снимките загина операторката Халина Хъчинс.
Няколко седмици преди началото на снимките на "Ръжда" Гутиерес-Рийд е влязла в бар в Санта Фе с огнестрелно оръжие. Според прокурора Кари Мориси тя се е снимала в тоалетната на заведението с пистолета в ръка.
Адвокатът на оръжейничката каза, че при споразумение за признаване на вина тя може да бъде освободена предсрочно от затвора и да изтърпи пробация в Аризона без повдигане на допъ
В Деня на народните будители – 1 ноември, е първата премиерна вечер на музикалната комедия „Криворазбраната цивилизация” в Музикалния театър, съобщават от трупата.
Режисьор на спектакъла е Николай Гундеров. Той е и сценарист на новия текст по пиесата на Добри Войников. Музиката е на композитора Дечо Таралежков, но както и той вмъква съвременни за 70-те години хитове, така и днес в предстоящата премиера ще бъдат вплетени музикални цитати от емблематични песни, коментират от екипа. Диригент-постановчик на музикалната комедията е Юли Дамянов. Сценографията е на Николай Николов.
В сюжетната линия Анка е изправена пред предизвикателството да се яви на европейски музикален конкурс, а Хаджикостови могат да си позволят най-доброто за дъ
Творческият екип на плевенската арт школа „Колорит“ се завърна с награди от 25-о издание на Международна среща на младежкото изкуство „Евора 2024“ в Португалия. Това съобщи ръководителят на школата Майя Ананиева.
Заедно с нея в международния форум са участвали Пламена Захариева (14 г.) и Елена Георгиева (15 г.). Двете момичета са отличени за творбите си на тема „Творческо пресъздаване на художествена творба от Музея в Евора“, създадени по време на пленера, съпътстващ младежката среща. В него са участвали близо 50 млади художници от различни страни. Пламена е отличена с втора награда, а Елена с поощрителна.
Повод за поканата към плевенската школа за участие в международната среща са отличените рисунки на нейните възпитаници от конкурса за рисунка „Евора 2024“ на тема „Чудесата на морското дъно“. В индивидуалното
Документалният филм „Възкресението на дилетанта“ ще бъде представен премиерно в София на 12 ноември в кино „Влайкова“, съобщава режисьорът Христо Йоцов.
По думите му филмът разказва историята на забравения български гений Чавдар Мутафов (1889-1954). Той е ненадминат сладкодумник, за чието внимание се борят враждуващи литературни кръгове, но завършва живота си изолиран от литературните среди; архитект на ключови софийски училища, които и днес привличат погледа ни; писател и художествен критик, който все още е актуален, разказва Христо Йоцов.
Филмът е озвучен от актьора Димитър Ангелов.
„Ще видите още съхранени архивни кадри отпреди 30 години на проф. Петър Петров. Ще чуете и невероятния разказ за това как Чавдар Мутафов бива изваден от забвението, отредено
С четири биса и продължителни аплодисменти завърши първият концерт на Йонас Кауфман и американското сопрано Рейчъл Уилис-Сьоренсен в София.
Тенорът пристига в София със съпругата си Кристиан Луц, оперен режисьор, която го аплодираше от първия ред на партера в зала 1 на НДК, заедно с министъра на културата Найден Тодоров.
Под акомпанимента на Софийската филхармония с диригент Йохан Ридер, в съботната вечер, звучаха арии, дуети и песни от опери и оперети на Леонкавало – „Палячи“, Пучини – „Бохеми“, „Турандот“, Джордано – „Андре Шение“, Лехар – „Джудита“, „Фраскита“, „Страната на усмивките“, „Веселата вдовица“, Йохан Щраус – „Една нощ в